Sovičky ve strašidelném podzemí.

Publikováno 18. června 2022 v kategorii MŠ Pohádka.

Lákalo vás někdy jít se podívat do strašidelného podzemí?
Děti ze Soviček také, a tak jsme naplánovali výlet do Horáckého muzea v Novém Městě na Moravě.
Vyrazili jsme hned ráno z vlakového nádraží, kam nám většina rodičů děti přivedla, za což jim moc děkujeme! Vláčkem jsme dojeli do Nového Města k nemocnici, ve které většina našich dětí (i paní učitelek) přišla na svět (ne, že by si to pamatovaly, ale povědomí o tom mají😊.
Cestou na náměstí k Horáckému muzeu jsme se usadili na lavičkách v parčíku a posvačili loupáček a jablíčko, které nám ve školce připravily paní kuchařky.
Ve vstupní hale muzea viděly děti plstěné ptáčky, např. sýkorku, stehlíka, hýla, sýčka a dokonce i ořešníka. Ke všem těmto ptáčkům bylo možné si pustit zvuk.
Na nádvoří muzea stojí mlýnek z víru. Když se spustí mlýnské kolo, pod kterým se ukrývá hastrmánek, rozpohybují se figurky znázorňující život obyčejných lidí z doby dávno minulé (řemeslníky, tance, chlapi v radostném pozvedání pohárků, a co se dětem nejvíce líbilo, a u čeho se dlouho smály, byla dřevěná dvířka se srdíčkem, označena dvěmi písmenky OO. A jestli měl ten pán, co tam zrovna seděl, dobré zažívání, se prosím jeďte podívat sami 😂.
A už nás čekalo to strašidelné podzemí. A bylo opravdu strašidelné! Dokonce ukápla i slzička! Ale nebojte se, jenom malinkatá!
Šlo o sedm pohádek, ale to strašidelno udělala tma a osvícení pohádkových postav.
Ve zbylé chvíli jsme si prohlédli i muzeum zevnitř, kde mohly děti vidět tkalcovský stav a co k němu bylo potřeba - kolovrátek, len, motovidlo...
Dále starodávné vybavení chalup s vánočním betlémem. V patře viděly, jak se dřív vyráběly lyže a sáňkové kočárky pro miminka, starodávnou školní třídu s lavicemi jako v kostele s dírou na kalamář, lavorem místo umyvadla a bedničkou s hrachem pro zlobivce.
Další expozice byla se sklem kdesi od Herálce, ale ta starodávná třída byla lepší, říkaly děti😂.
Před cestou zpátky na nádraží děti smlsly dobrůtku od maminky, při čekání na vlak ledňáčka a tradá do Žďáru. Z vlakového nádraží nás ke školce dopravilo MHD.
Dojeli jsme všichni zdraví, sice uťapaní, ale nesmírně šťastní, že se výlet povedl.