Podzim a změny, které přináší

Publikováno 28. září 2021 v kategorii MŠ Vysočánek.

Milí velcí i malí.

Tvoříme pro radost

Máme za sebou první měsíc školní docházky v novém školním roce.

Mezi témata prvního měsíce patří  pravidla soužití mezi dětmi, kamarádské vztahypočasí a změny v přírodě, podzim v lese, na poli a zahradě. Povídali jsme v souvislostí s těmito tématy i o babím létě, o plodech podzimu, o oblékání, o ptáčcích..

Zavzpomínali jsme ale ještě na letní zážitky z teplých dní, které nás začínají opouštět, Tím jsme opustili léto, teplo a hřejivé slunce a vrhli jsme se na téma změn počasí a chladnějších podmínek života na podzim.

Užili jsme pastelek, voskovek, temper a anilinových barev.

Některé činnosti k daným tématům jsme prožívali společnými aktivitami, některé aktivity jsme prožili v menších skupinkách v centrech aktivity.

Pustili jsme se v ateliéru do tvoření žilnatiny listů a sítě pavouka, centrum manipulačních činností bylo zaměřeno na oblékání a trénování druhu zapínání, centrum knih a písmen nás zavedlo k ptáčkům, jejich názvům a poznávání tvarů písmen jejich jmen, hudební domeček zpestřil náš den písničkou "Prší, prší" za doprovodu nástrojů Orffova instrumentáře a děti v centru pokusů a objevů se věnovaly mnoha druhům ovoce a zeleniny, které dělily do příslušných skupin.

Všechny činnosti byly jednotlivě závěrem popsány a zhodnoceny dětmi i p. učitelkami.

Zatím jsme na začátku práce dětí v centrech aktivity, pro některé je to činnost známá, nové děti se s daným typem činnosti teprve seznamují. Tomu odpovídá i úroveň trpělivosti, pochopení, soustředěnosti, pečlivosti, práce s vlastní vůlí....někomu se daří lépe, jiný se samostatnosti pozvolna učí.

Tvořili jsme i ve skupinách, a to čtyřech, pracovali jsme na stejné činnosti pod vedením 4 hlavních pekařů.

Pekli jsme jablečný závin, na který jsme si suroviny a jablka přichystali už v ranní činnosti s dětmi brzy příchozími.

Po seznámení se surovinami a postupem práce jsme se pustili do díla.

Je hotovo, voní a chutná to skvěle.

S ovocem a zeleninou jsme se setkali v centru pokusů a objevů.

Dramatizace pohádky O veliké řepě děti zavedla na podzimní zahradu, kde si vzájemně pomohly s jejím vytáhnutím.

VYPRAVĚČKA

Podzim je skvělé téma s mnoha možnostmi jeho ztvárnění a obohacujícími informacemi.

Hezké slunné podzimní dny všem

s pozdravem paní učitelky