Ochutnávka

Publikováno 10. října 2021 v kategorii MŠ Vysočánek.

Milí velcí i malí.

Tvoříme pro radost

Na čtvrtek jsme naplánovali ochutnávku ovoce a zeleniny, o kterých na podzim hodně povídáme. Sklízíme je na zahradách a polích, naše tělo z nich získává vitamíny a živiny, jejich příjem nám pomáhá uchovat zdraví.

Děti přinesly ze svých soukromých sklizní mrkve, jablka, dýně, papriky a rajčata, objevila se i řepa, kukuřice, celer, brambora...Děti měly velkou radost, že se mohou sklizní pochlubit.

Však naši zdravou výstavku postupně ochutnáváme a doplňuje svačiny o bio produkty našich zahrad.

Pustili jsme se do slíbené ochutnávky.

Nejprve se děti rozdělily do 2 týmů, pro které byli určeni 2 kapitáni. Ti si určili zapisovatele puntíků a čísel- pořadí ochutnaného.

Obě skupiny dostaly záznamový arch, v němž byly předtisknuty přeházené obrázky přichystané ochutnávky a volná políčka na vyplnění pořadí.

Ochutnáváme nakrájené kousky 10ti plodin, děti drží v tajnosti jméno plodiny a po vzájemné domluvě v týmu zaznamenají pořadí.

Všechny chutě plodin poznaly děti bez jediného problému, koštovaly statečně, s ničím neměly problém. Snad jen syrovou bramboru úplně v puse nepotřebovaly.

Po vyhodnocení, shodnutí se na pořadí a chutích a po velikánské pochvale

vzájemné spolupráce jsme se pustili do pečení dýňových koláčů.

Postupovali jsme opět v podobě 2 týmů. Někteří z týmu pod vedením p. uč. krájeli dýni, vážili a tvořili směs - dýňovou náplň.

Ostatní z týmů pod vedením druhé p. uč. tvořili těsto na korpus, které roztírali na dna dortových forem.

Dýňová náplň se rozvařila na dvouplotýnkovém vařiči na hmotu, kterou jsme rozmixovali.

Poté jsme naplnili dortové formy a poprosili paní kuchařku s dobrým srdcem o upečení.

Děti se těšily, že si odnesou výseč koláče na chuť domů, ale tentokrát si koláč musel odpočinout do dalšího dne.

Druhý den už to vyšlo, putoval s dětmi na tácku domů. Příště se ale musíme uskromnit v množství cukru a skořice.

Průběh pečení v tomto případě nebyl možný zaznamenat, protože už nebylo rukou, které by to zvládly.

Koláč dopadl podobně -

Učíme se a řídíme se heslem "KDO NIC NEDĚLÁ, NIC NEZKAZÍ:"

Dobrou chuť

Hezké slunné dny všem