Jak se vlaštovka Žofka chystala na cestu.

Publikováno 10. října 2021 v kategorii MŠ Vysočánek.

Tento týden se děti seznámily se životem vlaštovek. Děti si poslechly pohádku o vlaštovce Žofce a jejích kamarádech. Dozvěděli jsme se, proč vlaštovka odlétá do Afriky, jak vypadá, čím se živí, z čeho si staví hnízdo a jak se stará o mláďata.

Naučili jsme se říkadlo o vlaštovce a píseň Podzim. Hráli a zpívali jsme jako orchestr s využitím Orffových hudebních nástrojů.

Vypustili jsme papírové vlaštovky na zahrádce a pozorovali jsme, jak daleko doletí.

Hráli jsme hru na chytání mušek (míče), hledání much (kaštany), masírovali jsme si chodidla pomocí kaštanů, přenášeli jsme je chodidly, stavěli jsme z nich ve skupinkách ptáky na koberci.

Poznávali jsme i jiné ptáky, kteří odlétají na zimu do teplých krajů.

V centrech aktivit jsme malovali vlaštovky, pomáhali jsme vlaštovce v její cestě do Afriky, skládali jsme hudbu pro vlaštovku Žofku, vyťukávali jsme rytmus, hledali jsme Afriku na mapě, skládali jsme mapu i puzzle s ročním obdobím, vyskládávali jsme vlaštovku z kaštanů a v domácnosti děti pomáhaly "mamince" rovnat teplejší oblečení a hledat stejné ponožky.

Relaxovali jsme při poslechu vlaštovčího štěbetání. Hledali jsme první písmena v názvech ptáků a počítali jsme, z kolika slabik se jejich názvy skládají.